У якому разі військовослужбовця може бути притягнуто до повної матеріальної відповідальності за втрачене військове майно?

Досить розповсюджені випадки, коли з військового, призначеного на посаду командного складу, яка передбачає матеріальну відповідальність (командир взводу, роти і т.і.) стягують повну суму збитків, що настали внаслідок пошкодження чи втрати військового майна, а частіше за все - військової техніки.
Тобто командування частини може розцінювати сам факт перебування особи на матеріально-відповідальній посаді як достатню підставу для стягнення з грошового забезпечення такої особи збитків по підрозділу. Суми таких збитків можуть складати від 100 до понад 500 тисяч гривень.
Але хочемо наголосити на тому, що до повної матеріальної відповідальності (до відшкодування збитків у повному розмірі) посадову особу військовослужбовця може бути притягнено тільки у разі, якщо доведено його прямий умисел щодо нанесення таких збитків.
Тобто якщо посадова особа-військовослужбовець власними цілеспрямованими діями спричинила знищення або пошкодження майна, розкрадання або незаконне використання, це тягне обов’язок відшкодувати повну вартість нанесених збитків.
У разі ж якщо вину особи (умисел) не доведено, таку особу може бути притягнено тільки до обмеженої матеріальної відповідальності у розмірі до п’ятнадцяти прожиткових мінімумів, встановленних для працездатних осіб (станом на 2024 рік - це сума 45 420 гривен).
Притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовців регулюється Законом України “Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі” від 03 жовтня 2019 року № 160-IX.
Разом з цим хочемо поділитись успішною справою щодо оскарження Наказу про притягнення військовослужбовця до повної матеріальної відповідальності!
У нашій справі за результатами службового розслідування клієнта було притягнено до повної матеріальної відповідальності за так зване “недбале ставлення до посадових обов’язків”, а саме за нестачу комплектуючих деталей, яку виявили по сплину декількох місяців використання важкої техніки в секторі ведення бойових дій. А самого факту, що наш клієнт займав посаду командира роти, виявилось достатньо, щоб за результатами службового розслідування прийняти рішення по стягненню з нього нестачі у сумі понад півмільйона гривень.
Скасувати такий наказ вдалося на стадії апеляції. Суд відновив справедливість: наказ про притягнення до повної матеріальної відповідальності визнано протиправним та скасовано!
Інші новини
-
12.08.2024
Якщо рідний - військовослужбовець зник безвісти або потрапив в полон
У разі, якщо Вам про це повідомили побратими, просіть відразу контакти командира взводу чи роти і тримайте з ними зв’язок для отримання необхідної інформації
детальніше -
03.08.2024
У чому різниця: захворювання пов'язане з проходженням служби чи з захистом Батьківщини?
З проходженням служби пов’язують всі захворювання, які виникли під час проходження військової служби. А з захистом Батьківщини тільки захворювання...
детальніше -
13.06.24
Що потрібно для отримання одноразової грошової допомоги
Чи всі військовослужбовці, які проходять лікування...
детальніше -
03.05.24
Зміни до Наказу про ВЛК
04 травня 2024 року набули чинності зміни до Наказу 402...
детальніше